Online Terapi

Psikiyatri Uzmanı Dr. Murat Açar

Online Terapi

Değerli danışanlarım,

Covid-19 pandemisi sürecinde bulaş riskini azaltmak amacıyla video konferans kanallarıyla yapılan psikiyatrik değerlendirme ve psikoterapi hizmetlerinin önemi arttı.  Ben de uzunca bir süredir hem yurt içi, hem de yurt dışı pek çok danışanımla online değerlendirme ve terapi süreçleri yürütmekteyim.

Online görüşme ve terapileri skype ya da zoom programları üzerinden yapıyorum.

Yine de online görüşmelerin bazı kuralları ve kısıtlılıkları  da var.

Bu sebeple online randevular öncesi bazı önemli noktaları sizinle paylaşmak istedim.

 

  • Online görüşmeler öncesi görüşme mahremiyetinizi sağlamanız gerekiyor. Bunun için en uygun görüşme ortamı kapısı kapalı, ses izolasyonunun sağlandığı ve kimsenin sizi rahatsız etmeyeceğinden emin olduğunuz kapalı  bir ortamdır.
  • Görüşme sırasında bulunduğunuz ortamda dikkatinizi dağıtabilecek işitsel ve görsel uyaranlar olmamalıdır.
  • Görüşme öncesi internet bağlantınızın yeterli hızda olduğunu kontrol ediniz. Böylece görüşme kesintisiz sürecektir.
  • Online görüşmelere aynı yüz yüze görüşmelerde olduğu gibi alkol ya da madde kullanmadan , ayık bir şekilde katılmanız gerekmektedir.
  • İlk görüşme için online randevu alıyorsanız, sizden her danışandan istendiği gibi iletişim bilgileriniz   Ayrıca acil durumlarda ulaşılmak üzere bir yakınınızın da iletişim bilgileri gerekmektedir. Bu bilgileri paylaşmamanız halinde görüşme yapılamamaktadır.
  • İlk değerlendirme görüşmesi sonrası online görüşmeleri sürdürme kararı ruh sağlığı uzmanınca alınacaktır. Acil müdahale gerektiren psikiyatrik rahatsızlıklar ve alkol madde zehirlenmeleri, fizik muayene gerektiren durumlar ya da ayırıcı tanı gereken durumlarda yüz yüze görüşmeler gerekmektedir. Ruh sağlığı uzmanı bu konuda sizi yüz yüze görüşmeye davet edebilir ya da hastaneye yönlendirebilir.
  • Yüz yüze görüşmelerde geçerli olduğu gibi online görüşmelerde de sizin ya da bir başkasının hayatını tehlikeye atmayan her konu gizli kalacaktır.
  • Online görüşmelerde kayıt alınmamaktadır. Sizlerin de ruh sağlığı profesyonelinin bilgisi dışında kayıt almamanız gerekmektedir. Tedavi ya da süpervizyon amaçlı görüşme kaydı alınması danışan ve ruh sağlığı uzmanının karşılıklı onamı ile olabilir.

 

Kaynakça

  1. https://psikiyatri.org.tr/2151/iyi-telepsikiyatri-uygulamalari-icin-oneriler
  2. https://www.psikolog.org.tr/tr/files/folder/telepsikoloji-kilavuzu-x150.pdf.